Home
News
Alumni
Faculty
Contacts
Members
Newsletter
Reunions
History
Sports
Yearbooks
Scrapbook
PX
Books
Marriages
TheWall
Guestbook
Memorial
Links
Berlin Brats
"We spent our entire childhoods in the service of our country, and no one even knew we were there." - Pat Conroy
1940's 1950's 1960's 1970's 1980's 1990's

Faculty of the 1960's

Class of '60

Class of '61

Victor L. Anderson - Supervising Principal of TAR
David Cook - High School Principal

CPT Charles A. Munford - School Officer
SFC Amos D. Smith - Supply Sergeant
Donald R. Harper - Guidance Counselor, Biology, Career Planning
Henrietta Berning - Girls PE, First Aid, G.A.A., Cheerleaders
Frank N. Blunt - General Math, Geometry, Algebra II, Physics, Science Club
Albert Bunch - English, Annual
Gertrude Geicke - Librarian
Calvin D. Hasbrouck - General Music, Chorus, Instrumental Music
Dorothy E. Horne - Home Ec, Chemistry, Chef's Club
Donald S. Horner - Am Govt, World Geography, US History, Honor Society
Bebe Kilpatrick - English, Cub Club
Victoria Marcheso - World History, Algebra I, Red Cross Advisor
Ilene M. Murcott - Typing, Shorthand, General Science, Newspaper
Margot Pietsch - Arts & Crafts, Annual Advisor
Marvin Rosenthal - Library, Library Club
Erika Schirmer - German, French
James E. Timmerman - Industrial Arts, Mechanical Drawing, Coach Football, Basketball, Soccer


Howard L. Tolle - Principal of TAR

1LT William E Bartlett Jr - School Officer
SFC Amos D. Smith - Supply Sergeant
Gerald D. Jordheim - Counselor, Career Planning
Henrietta E. Crawford - Junior High English, Social Studies, Supplementary English
Beverly K. Fluth - Junior High Music, High School Choir
Dorothy E. Horne - Home Ec, Educational Planning, Chemistry
Donald S. Horner - English IV, English II, Am Govt, US History, National Honor Society
Adelaine D. Johnson - Typing, Activity Fund, Shorthand, Junior High Mathematics
Victoria Marcheso - Alegbra II, Plane Geometry, Trigonometry, General Mathematics, Red Cross
Alexander Longolius - Junior High German, Coach, Soccer
Margot G. C. Pietsch - Arts and Crafts, Yearbook Advisor
Nicholas E. Perikli - World Geography, World History, Physical Education
Marvin Rosenthal - Library, Junior High English
Erika E. Schirmer - German, French
Henry K. Schofer - Junior High Mathematics, Algebra I, Physics, Biology
Dolores I. Smith - General Science, Physical Education, First Aid, Cheerleaders, Booster Club
Lorraine Swain - Junior High Mathematics, English I
A. I. Stoldt - Junior High German, German I
James E. Timmermann - Industrial Arts, Mechanical Drawing, General Science
Roberta E. Yancy - Junior High English, Social Studies


Class of '62

Class of '63

Howard L. Tolle - Principal TAR
Milton G. Boock - High School Principal

1LT William E Bartlett Jr - School Officer
SFC Amos D. Smith - Supply Sergeant
Cynthia Dame - General Science, Home Ec
Alice M. Gerrity - Counselor, Educational Planning, Career Planning
Donald L. Anderson - Physics, Chemistry, Biology
Ruth E. Demel - World History, English, Geography
James Buenger - English
John Fast - Industrial Arts, General Science
Edward Fitzpatrick - Science, First Aid, PE, Coach Football, Basketball
Alma E. Helbig - English, Journalism, School Newspaper
Donald S. Horner - Am Govt, US History, American History, National Honor Society
Harold O. Jensen - Algebra, Geometry, Trigonomtery
Joanne J. Jensen - Geography, Social Studies, PE, First Aid
Adelaide Johnson - Typing, Shorthand, Math
Dale L. Klungness - General Math, Math
Ava M. Leeper - American History, English, Librarian
Alexander Longolius - Junior High German, Soccer
Sylvia C. Nicely - Music, English
Nicholas J. O'Neill - General Science, Math
Margot G.C. Pietsch - Arts and Crafts, Yearbook Advisor
Erika E. Schirmer - German, French
Anna E. Stoldt - German


Milton G. Boock - Principal

CPT Harold J. Cloutier - School Officer
SFC Amos D. Smith - Supply Sergeant
George Hunt - Counselor, Educational Planning, Career Planning
Donald Anderson - Chemistry, Biology
James Buenger - English
Cynthia Dame - Home Ec, Science
Ruth Demel - World Geography, World History, Social Studies
John Fast - Shop, Science
Edward Fitzpatrick - PE, Coach
Julie Fitzpatrick - PE, Science
Ann Hargrove - English, Social Studies
Patricia Harrington - Creative Writing, English
Harold Jensen - Algebra, Geometry, Advanced Math, Physics
Joseph King - Am History, Am Govt, Social Studies
Bebe Kilpatrick - English, Social Studies
Dale Klungness - Algebra, Math
Nicholas O'Neill - General Science, Algebra
Margot Pietsch - Arts & Crafts, Yearbook
Robert Schafer - Typing, Shorthand
Erika Schirmer - German, French
Anna Stoldt - German
Virginia Teruka - Math, General Science, Science
Robert Ward - Music, Band, English

Class of '64

Class of '65

Calvin R. Trice - Principal

1LT Robert Rozelle - School Officer 1963
1LT Joseph P. Mantooth - School Officer 1964
SFC Amos D. Smith - Supply Sergeant
George Hunt - High School Counselor
Dana G. Straight - Junior High Counselor, Social Studies
Martha Ball - PE, Social Studies
Sandra Bernstein - Business Education, Newspaper
Mickey Durazzo - Social Studies, English
Joyce K. Fahrenholtz - Social Studies, English
John Fast - Science, Industrial Arts
John Gjernes - PE, Math, Asst Football Coach, Coach Track , Wrestling
Ann Hargrove - German, English
Bebe Kilpatrick - English
Joseph King - Social Studies, Football Coach, Basketball Coach
Dale Klungness - Math
Ava Leeper - High School Librarian
Alexander Longolius - German
Nicholas O'Neill - Math
Margot Pietsch - Arts & Crafts, Yearbook
Erika Schirmer - German, French
Mary Ellen Schneider - English
James Shook - Science
William Simcox - Science
Norma Skaar - Home Ec, English, Science
Anna Stoldt - German
Robert Ward - Music, Band

Burton H. Cooper - Principal

1LT Joseph P. Mantooth - School Officer
SSG Frank J. Talarsky - Supply Sergeant
Roger Hawver - High School Counselor
Dana G. Straight - Jr. High Counselor

Martha Ball - Physical Education
Phyllis Bargoil Science - Mathematics
James Esip - Mathematics
Joyce K. Fahrenholtz - Social Studies, World History
Judith Francis - Science, Biology
John Gjernes - Science
Ann Hargrove - English
Ruth Jeismann - German
Bebe Kilpatrick - English
Don Kronenberg - Physical Education, Football/Basketball Coach
Alexander Longolius - German
Nicholas O'Neill - Mathematics
Edward Paulus - Business Education
Margot Pietsch - Arts and Crafts, Yearbook Advisor
Mary Alice Rekucki - English, Social Studies
Dr. Erika Schirmer - German, French
Mary Ellen Schneider - English
Norma Skaar - Home Economics, Social Studies
B.C. Sustaire - English, Mechanical Drawing, Shop
Robert Ward - Music, Band
Carol White - Mathematics, Science
Vern Wolf - Mathematics


Class of '66

Class of '67

Burton H. Cooper - Principal
Dana G. Straight - Assistant Principal, JH Counselor

Roger Hawver - HS Counselor
Marvin Bates - Shop
Valdeane Chafin - Math, Science
Eliz. Easton - P.E.
James Esip - Math
Joyce Fahrenholtz - Social Studies
Judith N. Francis - Science, Biology
Paul E. Glauner - Math, Science
Ann Hargrove - English
Bebe Kilpatrick - English
Don Kronenberg - P.E. Football & Basketball coach
Alexander Longolius - German
Susan Pennington - Math
Margot Pietsch - Art, Yearbook
Donald Priebe - English
Mary Alice Rekucki - Social Studies
James Rice - English
Dr. Erika Schirmer - German, French
Richard F. Schultz - Math
Norma Skaar - Home Ec.
Robert L. Ward - Music, Band
Carol White - Math, Science
Heinz Voigt - German

Paul F. Le Brun, Jr. - Principal
Dana G. Straight - Assistant Principal

Roger Hawver - High School Counselor
David T. Berquist - Junior High Counselor
Office Staff
Mrs. Darlene Ward - Secretary
Ms.Monika Dannhausen - Secretary
Mrs. Phyllis Clayton - School Nurse
Ms Lis Kunkel - Supply Clerk

David Allen
Leonard Anderson
Anne Elizabeth Beams
Elizabeth Easton
William E. Elstran
Samuel Echeveste
Paul E. Glauner
David S. Hall
Jerry Anne Harrold
John Hiller
Bebe Kilpatrick
Ava Leeper
Ned Lutz
Alexander Longolius
Susan Elizabeth McKnight
Verna Peeler
Margot G. C. Pietsch
Donald Priebe
Mary Alice Rekucki
James Rice
Erika Schirmer
Norma Skaar
Philip B. Sullivan
Heinz Voigt
Carol White
Margaret Wier
Wallace Wier
John Winkler

Class of '68

Class of '69

Paul LeBrun, Jr. - Principal

Christine Aliano
David Allen
Ulrich Allwardt
Amy Anderson
Alberta Barlow
Anne Beams
Lehman Cook
Barbara Cossarini
Mary Polly Croom
Monika Dannhausen
Norbert DeYoung
Mehmet Dingiller
Howard Douglas
Samuel Echeveste
William Elstran
Helen Fink
Barbara Glass
Elizabeth Glumrich
David Hall
John Hiller
Edward Itoga
Jean Kawooka
Bebe Kilpatrick
Ava Leeper
Stephen Locher
Ofira Merkle
Ilse Obst
Margot Pietsch
Donald Priebe
Mary Rekucki
James Rice
Dr. Erika Schirmer
Philip Sullivan
Birdell Valmore
Heinz Voigt
Linda Watson
John Winkler


Paul F. Lebrun, Jr. - Principal
William Moser - Assistant Principal Jr. High School
William Locher - Assistant Principal High School

Mrs. Monika Grotz - Secretary/Principal's Office
Miss Ingeborg Timm - Secretary/Principal's Office
Mrs. Amy S. Anderson - Counselor Secretary
Mrs. Linda Rose - Teacher Assistant
Sgt. William J. Brown - Supply
Frauke Bindeman - Secretary
Edward Itoga - Counselor
Christine Aliano - Counselor
Ulrich Allwardt - German
Alberta L. Barlow - Phys. Ed
Anne Elizabeth Beams - US History, World History, Social Studies
Judy Belt - General Business, Typing, Stenography
Lehman Cook - Social Studies, Industrial Arts
Barbara Cossarini - Social Studies, World Regions, English
Polly DeYoung - Mathematics
Norbert DeYoung - Social Studies, IPS
Howard Douglas - Mathematics, Biology
Samuel Echeveste - Social Studies, Mechanical Drawing, Industrial Arts
Wayne C. Fenstermacher - Chorus, Band
John Hiller - Science, World Regions, Coach-Wrestling-Cross Country
Charles A. Huffer - Mathematics
Jean Kawaoka - Mathematics, Chemistry
Bebe Kilpatrick - English
Frances Knight - Mathematics
Barbara Lewis - English, Speech, Drama
E. Toni Luccarelli - Mathematics
George Pepoy - Phys. Ed
Margot G.C. Pietsch - Art & Crafts, Yearbook
Donald Priebe - English
Mary Alice Rekucki - Social Studies, US History
James Rice - English, Basketball Head Coach
Dr. Erika Schirmer - German, French
Allene Spernol - Special Ed
Caryl Stanley - Home EC
Philip B. Sullivan - English, Latin, Yearbook
Birdell A. Valmore - English, Social Studies
Lois Vandagriff - Science
Heinz Voigt - German, Russian