Home
News
Alumni
Faculty
Contacts
Members
Newsletter
Reunions
History
Sports
Yearbooks
Scrapbook
PX
Books
Marriages
TheWall
Guestbook
Memorial
Links
Berlin Brats
"We spent our entire childhoods in the service of our country, and no one even knew we were there." - Pat Conroy
1940's 1950's 1960's 1970's 1980's 1990's

Faculty of the 1950's

Class of '50

Class of '51

Eunice Chute - Superintendent

Traute Behnken-Berger - Physical Education
Gertrude Geicke - Librarian
Elmer A. Hendrickson - Science, Mathematics
Dorothy Hamilton - English, Typing
Josephine Kunzendorf - French
Alexander H. Kyrios - Social Studies, Government, Boys Athletics
Otto Ninow - Music
Margot Pietsch - Art
Erich Rusch - Science
Gudrun Schmager - German
Erika Schirmer - German

Eunice Chute - Superintendent

Lelia Biggs - Music, Chorus, Glee Club
Gertrude Geicke - Librarian
Dorothy Hamilton - English, Typing
Alexander H. Kyrios - Social Studies, Government, Boys Athletics
Margot Pietsch - Art
Mary Ellen Riordan - General Science, Typing, Physical Education
Erich Rusch - Science
Erika Schirmer - German
Edna Schwerin - Sciences

Class of '52

Class of '53

Eunice Chute - Superintendent

Lelia Biggs - Music, Chorus, Glee Clubs
Jane Hutson Dodge - English
Gertrude Geicke - Librarian
Mary Gregory - Mathematics, Physics
Alexander H. Kyrios - Social Studies, Government, Boys Athletics
Margot Pietsch - Art
Mary Ellen Riorden - General Science, Typing, Physical Education
Erich Rusch - Science
Erika Schirmer - German
Alexander H. Kyrios - Principal
Ms. H. Landeck - Secretary
Lt. S.E. Hlebec - School Officer

Lelia Lou Biggs - Music, Chorus
Harold L. Emus - Biology, Chemistry, Science, Social Studies, P.E., Counselor
Gertrude Geicke - Librarian
Mary Gregory - Mathematics, Geography, P.E., Newspaper
Mary J. Henson - English, Typing, Annual, Student Council, Senior Class Advisor
Margot Pietsch - Arts & Crafts
Erika Schirmer - German

Class of '54

Class of '55

Velma Reilly - Principal

Winnie Galloway
Gertrude Geicke - Librarian
Mary J. Henson - English, Annual, Newspaper
Frank J. Landry - Social Studies, Drama Club Advisor
Margot Pietsch - Arts and Crafts, Annual
Erika Schirmer - Languages
Marilyn J. Spencer - Science, Mathematics, Photo Club Advisor


Dorothy J. Rahm - Principal

Al Brown - Typing, Newspaper
Michael Fay - Social Studies, Dramatics
Gertrude Geicke - Librarian
Mary J. Henson - English, Annual
J. Edward Lee - Science, Mathematics, Photo Club
Margot Pietsch - Arts and Crafts
Dorothy Rankin - Music
Erika Schirmer - Languages


 
(front)
(back)

Class of '56

Class of '57

Michael A. Fay - Principal
2nd Lt. John C. Chandler - School Officer

Dorothy Rahm Fay - English, Counselor, Annual
Gertrude Geicke - Librarian
Emily E. Loennig - Social Studies, English, P.E., Radio Club, Drama Club
Verlin H. Odell - Typing, P.E., Newspaper
Margot Pietsch - Arts & Crafts, Annual
Erika Schirmer - German, French
Bob D. Wilder - Science, Music Club
Sidney B. Willar - Mathematics

Michael Fay - Principal
Lt. John C. Chandler - School Officer
MSgt Joseph Jencik - Supply Sergeant

Dawne Bernhardt - Social Studies, Speech
Angeline Bratich - English, Social Studies, Annual, Drama
Gertrude Geicke - Librarian
Norma E. Hanson - Social Studies, P.E., Cheerleaders
Martin L. Lundvall - Science, Mathematics, P.E., Jr. Red Cross
Arthur J. Maethner - Typing, English, Newspaper
Margot Pietsch - Arts & Crafts, Annual, Stamp Club
Erika Schirmer - German
Edward E. Westbrook - Science, Mathematics, Bowling Club, Camera Club
Gladys Zabilka - Vocal Music

Class of '58

Class of '59

Michael A. Fay - Principal
Capt John F. Chambers - School Officer
Sgt 1st Class Thomas E. Lee - Supply Sergeant

Albert Bunch - English, Annual, Radio Club
Naomi Dreisbach - Science, Mathematics
Gertrude Geicke - Librarian
John Hamm - History, P.E., Football Coach, Basketball Coach, Lettermen's Club Advisor
Norma E. Hanson - Social Studies, P.E., Cheerleaders, Girl's Athletic Association
Dorothy E. Horne - Home Economics, Science, Chemistry, Red Cross Advisor
Ethel Leitner - Mathematics, Science, Dramatics
Margaret McKenzie - English, Typing, Shorthand, Newspaper Advisor
George Petrovich - Science, Counselor, Geometry, Student Council Advisor
Margot Pietsch - Arts & Crafts, Annual Advisor
Erika E. Schirmer - German, French, German American Club Advisor
Paul Scheuerle - Music, Chorus, Triple Trio, Boy's Glee Club, Girl's Glee Club, Double Quarter Teenettes

Victor L. Anderson - Principal, International Club Advisor
David Cook - Asst. Principal, Biology, World History, P.E., Football Coach
Capt Clyde D. Vincent - School Officer
Sgt. 1st Class Thomas E. Lee - Supply Sergeant

Albert Bunch - English, Annual
Elaine E. Dangers - Algebra II, Geometry, Trigonometry, Physics
Gertrude Geicke - Librarian
Norma E. Hanson - Social Studies, Cheerleaders, Girl's Athletic Association, P.E.
Calvin D. Hasbrouck - General Music, Chorus, Quartet Ninette
Dorothy E. Horne - Home Economics, Science, Chemistry, Jr. Red Cross Advisor
Richard T. Kuechle - Algebra I, General Science, Basketball Coach
William R. Kukovich - General Shop, Woodworking, Mechanical Drawing
Margaret McKenzie - English, Typing, Shorthand, Newspaper Advisor
Margot Pietsch - Arts & Crafts, Annual Advisor
Theodore S. Rembis - Guidance Counselor, World Geography, American Government, Student Council Advisor
Erika E. Schirmer - German, French