|
"We spent our entire childhoods in the service of our country, and no one even knew we were there." - Pat Conroy
Faculty of the 1950's |
|
|
Class of '50 |
Class of '51 |
Eunice Chute - Superintendent
Traute Behnken-Berger - Physical Education
Gertrude Geicke - Librarian
Elmer A. Hendrickson - Science, Mathematics
Dorothy Hamilton - English, Typing
Josephine Kunzendorf - French
Alexander H. Kyrios - Social Studies, Government, Boys Athletics
Otto Ninow - Music
Margot Pietsch - Art
Erich Rusch - Science
Gudrun Schmager - German
Erika Schirmer - German
|
Eunice Chute - Superintendent
Lelia Biggs - Music, Chorus, Glee Club
Gertrude Geicke - Librarian
Dorothy Hamilton - English, Typing
Alexander H. Kyrios - Social Studies, Government, Boys Athletics
Margot Pietsch - Art
Mary Ellen Riordan - General Science, Typing, Physical Education
Erich Rusch - Science
Erika Schirmer - German
Edna Schwerin - Sciences
|
|
|
Class of '52 |
Class of '53 |
Eunice Chute - Superintendent
Lelia Biggs - Music, Chorus, Glee Clubs
Jane Hutson Dodge - English
Gertrude Geicke - Librarian
Mary Gregory - Mathematics, Physics
Alexander H. Kyrios - Social Studies, Government, Boys Athletics
Margot Pietsch - Art
Mary Ellen Riorden - General Science, Typing, Physical Education
Erich Rusch - Science
Erika Schirmer - German
|
Alexander H. Kyrios - Principal
Ms. H. Landeck - Secretary
Lt. S.E. Hlebec - School Officer
Lelia Lou Biggs - Music, Chorus
Harold L. Emus - Biology, Chemistry, Science, Social Studies, P.E., Counselor
Gertrude Geicke - Librarian
Mary Gregory - Mathematics, Geography, P.E., Newspaper
Mary J. Henson - English, Typing, Annual, Student Council, Senior Class Advisor
Margot Pietsch - Arts & Crafts
Erika Schirmer - German
|
|
|
Class of '54 |
Class of '55 |
Velma Reilly - Principal
Winnie Galloway
Gertrude Geicke - Librarian
Mary J. Henson - English, Annual, Newspaper
Frank J. Landry - Social Studies, Drama Club Advisor
Margot Pietsch - Arts and Crafts, Annual
Erika Schirmer - Languages
Marilyn J. Spencer - Science, Mathematics, Photo Club Advisor
|
Dorothy J. Rahm - Principal
Al Brown - Typing, Newspaper
Michael Fay - Social Studies, Dramatics
Gertrude Geicke - Librarian
Mary J. Henson - English, Annual
J. Edward Lee - Science, Mathematics, Photo Club
Margot Pietsch - Arts and Crafts
Dorothy Rankin - Music
Erika Schirmer - Languages
|
|
|
Class of '56 |
Class of '57 |
Michael A. Fay - Principal
2nd Lt. John C. Chandler - School Officer
Dorothy Rahm Fay - English, Counselor, Annual
Gertrude Geicke - Librarian
Emily E. Loennig - Social Studies, English, P.E., Radio Club, Drama Club
Verlin H. Odell - Typing, P.E., Newspaper
Margot Pietsch - Arts & Crafts, Annual
Erika Schirmer - German, French
Bob D. Wilder - Science, Music Club
Sidney B. Willar - Mathematics
|
Michael Fay - Principal
Lt. John C. Chandler - School Officer
MSgt Joseph Jencik - Supply Sergeant
Dawne Bernhardt - Social Studies, Speech
Angeline Bratich - English, Social Studies, Annual, Drama
Gertrude Geicke - Librarian
Norma E. Hanson - Social Studies, P.E., Cheerleaders
Martin L. Lundvall - Science, Mathematics, P.E., Jr. Red Cross
Arthur J. Maethner - Typing, English, Newspaper
Margot Pietsch - Arts & Crafts, Annual, Stamp Club
Erika Schirmer - German
Edward E. Westbrook - Science, Mathematics, Bowling Club, Camera Club
Gladys Zabilka - Vocal Music
|
|
|
Class of '58 |
Class of '59 |
Michael A. Fay - Principal
Capt John F. Chambers - School Officer
Sgt 1st Class Thomas E. Lee - Supply Sergeant
Albert Bunch - English, Annual, Radio Club
Naomi Dreisbach - Science, Mathematics
Gertrude Geicke - Librarian
John Hamm - History, P.E., Football Coach, Basketball Coach, Lettermen's Club Advisor
Norma E. Hanson - Social Studies, P.E., Cheerleaders, Girl's Athletic Association
Dorothy E. Horne - Home Economics, Science, Chemistry, Red Cross Advisor
Ethel Leitner - Mathematics, Science, Dramatics
Margaret McKenzie - English, Typing, Shorthand, Newspaper Advisor
George Petrovich - Science, Counselor, Geometry, Student Council Advisor
Margot Pietsch - Arts & Crafts, Annual Advisor
Erika E. Schirmer - German, French, German American Club Advisor
Paul Scheuerle - Music, Chorus, Triple Trio, Boy's Glee Club, Girl's Glee Club, Double Quarter Teenettes
|
Victor L. Anderson - Principal, International Club Advisor
David Cook - Asst. Principal, Biology, World History, P.E., Football Coach
Capt Clyde D. Vincent - School Officer
Sgt. 1st Class Thomas E. Lee - Supply Sergeant
Albert Bunch - English, Annual
Elaine E. Dangers - Algebra II, Geometry, Trigonometry, Physics
Gertrude Geicke - Librarian
Norma E. Hanson - Social Studies, Cheerleaders, Girl's Athletic Association, P.E.
Calvin D. Hasbrouck - General Music, Chorus, Quartet Ninette
Dorothy E. Horne - Home Economics, Science, Chemistry, Jr. Red Cross Advisor
Richard T. Kuechle - Algebra I, General Science, Basketball Coach
William R. Kukovich - General Shop, Woodworking, Mechanical Drawing
Margaret McKenzie - English, Typing, Shorthand, Newspaper Advisor
Margot Pietsch - Arts & Crafts, Annual Advisor
Theodore S. Rembis - Guidance Counselor, World Geography, American Government, Student Council Advisor
Erika E. Schirmer - German, French
|
|